OnePlus 8
This update to the OnePlus 7T is slightly smaller, yet adds 5G, a larger battery, a faster processor, and swaps the telephoto camera for a macro one. Other specs are similar, including a 6.55-inch OLED display that covers the face and sports 90 Hz refresh and HDR10+. Triple rear cameras include a 48-megapixel main sensor and 16-megapixel wide camera. The US version supports nearly all US frequency bands. Other key features include NFC and a sliding ringer switch.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.6 in diagonal, 20:9 Full HD+ 1080 x 2400 pixels 402 ppi approx. 90 Hz refresh Type: AMOLED HDR10+ |
| Battery |
4,300 mAh Non-removable |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 865 8 GB RAM LPDDR4x / also available with 12 GB |
| Storage |
128 GB raw hardware Not expandable UFS 3.0 2-lane / also available with 256 GB |
| Cameras |
Main: 48 megapixel Wide: 16 megapixel Macro: 2 megapixel Video: 4K UHD |
| Front Camera |
16 megapixel f/2.4, Sony IMX471 sensor |
| Weight | 6.35 oz 180 g |
| Dimensions | 6.31 x 2.87 x 0.31 in 160 x 73 x 8 mm |
| OS / Platform | Android version 10 |
| Network Bands |
5G: 2, 5, 41, 66, 71, 260, 261 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8, 19 CDMA: 800, 850, 1900 GSM: 850, 900, 1800, 1900 only Verizon version supports 5G 260, 261 (mmWave); Verizon version does not support 5G 41, 71
NR 5G
band 2 / 1900 MHz band 5 / 850 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 260 / 39 GHz band 261 / 28 GHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 18 / 850 MHz band 19 / 850 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 34 / 2100 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 46 / 5500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz band 19 (XIX) / 850 MHz CDMA 2G / 3G band 27 / BC10 / 800 MHz band 5 / BC0 / 850 MHz band 2 / BC1 / 1900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: only Verizon version supports 5G 260, 261 (mmWave); Verizon version does not support 5G 41, 71 |
| Data Technology |
NR (5G) plus LTE Cat. 18 |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | Type: in-display (optical) |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, AVRC, HID, PAN, SAP, MAP version 5.1, aptX HD |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C version 3.1 gen 1 |
| UWB | - |
| Wi-Fi |
Version: 6 (802.11 a,ac,ax,b,g,n) 2x2 MIMO |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | Yes |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume on left / ringer switch, lock button on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot | - |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Stereo Speakers | Yes |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | HDMI via USB-C Alt Mode |
| Power | |
| Fast Charging | Warp Charge 30T (5V/6A) |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
2ABZ2-EE149 » approved Apr 14, 2020 2ABZ2-EE103 » approved Apr 15, 2020 |




