TCL 50 XL 5G / 50 XL NXTPAPER 5G
This follow-up to the TCL 40 XL upgrades to 5G, FHD+ display resolution, and more RAM. Other features of this affordable Android phone include a large display with fast refresh, 50 megapixel camera, fast charging, headset jack, expandable storage, and a fingerprint reader.
NXTPAPER edition has matte display and higher-res front camera
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.8 in diagonal, 20.5:9 Full HD+ 1080 x 2460 pixels 396 ppi approx. 120 Hz refresh Type: LCD (TFT/TFD) matte surface (NXTPAPER edition only) |
| Battery |
5,010 mAh Non-removable Talk: 25 hours max. Standby: 768 hours max. |
| Processor |
MediaTek Dimensity 6100+ MT6835V 2.2 GHz, octa-core 6 GB RAM |
| Storage |
128 GB raw hardware 105 GB available to user Expandable via memory card (some versions only) |
| Cameras |
Main: 50 megapixel Wide: 5 megapixel Extra Camera: depth Video: 1080p HD |
| Front Camera |
32 megapixel NXTPAPER variant; standard variant has 8 megapixel camera |
| Weight | 6.9 oz 196 g |
| Dimensions | 6.6 x 2.97 x 0.32 in 168 x 75 x 8.1 mm |
| OS / Platform | Android version 14 |
| Network Bands |
5G: 2, 5, 25, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77-A, 77-C, 78 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5 GSM: 850, 900, 1800, 1900 only T702Z variant supports 5G 2, 5, 30, 48, 70, 78 and 4G LTE 7, 14, 30
NR 5G
band 2 / 1900 MHz band 5 / 850 MHz band 25 / 1900 MHz band 30 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 70 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 77-A / 3450 MHz band 77-C / 3700 MHz band 78 / 3500 MHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: only T702Z variant supports 5G 2, 5, 30, 48, 70, 78 and 4G LTE 7, 14, 30 |
| Data Technology | NR (5G) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone on side |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: Hearing Aid Compatible (HAC-2019 / M3, T3) |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, AVRC, HID 1.1, PAN, SAP, MAP version 5.3 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C version 2.0 |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 a,ac,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | via eSIM |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume, lock on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Some versions only Card Type: microSD up to 2 TB |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | 18W |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
2ACCJH181 » approved Mar 1, 2024 2ACCJH184 » approved Dec 13, 2024 |



