CAT S22 Flip
This unique phone puts a full Android smartphone into a rugged clamshell design. It's waterproof and washable, with large buttons and push-to-talk. The main, inner display is a touchscreen that supports third-party Android apps. It has cameras inside and out, as well as a memory card slot.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
2.8 in diagonal, 4:3 VGA 480 x 640 pixels 286 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
2,000 mAh Removable Talk: 12 hours max. Standby: 312 hours max. |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 215 1.3 GHz 2 GB RAM |
| Storage |
16 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
5 megapixel |
| Front Camera | 2 megapixel |
| Weight | 7.8 oz 221 g |
| Dimensions | 4.7 x 2.4 x 0.9 in 119 x 61 x 22.9 mm |
| OS / Platform | Android version 11 Go Edition |
| Network Bands |
4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8 CDMA: 800, 850, 1900 GSM: 850, 900, 1800, 1900
LTE 4G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz CDMA 2G / 3G band 27 / BC10 / 800 MHz band 5 / BC0 / 850 MHz band 2 / BC1 / 1900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz |
| Data Technology | LTE (Cat 4) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | washable, resistant to bleach, alcohol, sand, dust, dirt, humidity, and salt mist / MIL SPEC rated for thermal shock, vibration / Hazardous Area rated Non-Incendive, Class 1, Division 2, Group A-D, T4 |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX8 (SCUBA) |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | 1.44" color LCD, 120 x 160 pixels |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, AVRC, PAN, SAP, MAP version 4.2 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: USB Type C |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 4 (802.11 b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | programmable shortcut/PTT on left / volume on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen |
Type: Capacitive works with wet fingers and gloves |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 128 GB |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | ZL5S22F » approved Jun 17, 2021 |




