Samsung Galaxy Fold
This first-of-its-kind phone has a tablet-size OLED screen inside that folds in half, plus an outer screen, both offering the full Android interface. Other specs are similar to the high-end S10 series, including top-end Snapdragon processor plus 12 GB RAM, dual-aperture, wide, and telephoto cameras, selfie cameras inside and out, fast wireless charging, Wireless PowerShare, and Samsung's DeX desktop-replacement technology.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
7.3 in diagonal, 4:3 1536 x 2152 pixels 362 ppi approx. Type: AMOLED |
| Battery |
4,380 mAh Non-removable Talk: 32 hours max. |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 855 2.8 GHz, 64-bit, octa-core 12 GB RAM LPDDR4x |
| Storage |
512 GB raw hardware 462 GB available to user Not expandable UFS 3.0 |
| Cameras |
Main: 12 megapixel Wide: 16 megapixel Tele: 12 megapixel Video: 4K UHD |
| Front Camera |
10 megapixel f/2.2 / two cameras (inside and out) / plus depth camera inside |
| Weight | 9.74 oz 276 g |
| Dimensions | 6.33 x 2.47 x 0.67 in 161 x 63 x 17 mm |
| OS / Platform | Android version 9 (Pie) |
| Network Bands |
4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5 GSM: 850, 900, 1800, 1900 some versions may have CDMA
LTE 4G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 18 / 850 MHz band 19 / 850 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 34 / 2100 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 46 / 5500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: some versions may have CDMA |
| Data Technology | LTE (Cat 18) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader | Type: stand-alone |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M4, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | 4.6" HD+ Super AMOLED (21:9) |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, HID, PAN, MAP version 5.0 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | Yes |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C USB 3.1 Gen 1 |
| UWB | - |
| Wi-Fi |
Version: 6 (802.11 a,ac,ax,b,g,n) Wi-Fi 6 |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | second SIM is eSIM |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | Yes |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot | - |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Stereo Speakers | Yes |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | Yes |
| Power | |
| Fast Charging | Standard: Quick Charge 2.0 |
| Wireless Charging | with fast charging / supports Wireless PowerShare (reverse wireless charging) |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
A3LSMF900U » approved Apr 5, 2019 A3LSMF900F » approved Apr 11, 2019 |



