Red Hydrogen One
This unique phone has a display that shows glasses-free 3D content in both landscape and portrait, and has quad-HD resolution in 2D mode. It also has 3D cameras on both the front and back, and a system for adding modules to the back. Its large metal body has unique styling and hides a huge battery. Other features include NFC, memory card slot, 3.5mm audio jack, and a fingerprint reader.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
5.7 in diagonal, 16:9 Quad HD 1440 x 2560 pixels 515 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) holographic (3D) mode |
| Battery |
4,510 mAh Non-removable |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 2.5 GHz 6 GB RAM LPDDR4 |
| Storage |
128 GB raw hardware 109 GB available to user Expandable via memory card also available with 256 GB |
| Cameras |
Main: 12 megapixel Extra Camera: 3D |
| Front Camera |
8 megapixel f/2.0, dual cameras, for 3D capture |
| Weight | 9.63 oz 273 g |
| Dimensions | 6.54 x 3.28 x 0.39 in 166 x 83 x 10 mm |
| OS / Platform | Android version 8.1 |
| Network Bands |
4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 66 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8, 19 CDMA: 800, 850, 1900 GSM: 850, 900, 1800, 1900
LTE 4G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 17 / 700 MHz band 18 / 850 MHz band 19 / 850 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz band 19 (XIX) / 850 MHz CDMA 2G / 3G band 27 / BC10 / 800 MHz band 5 / BC0 / 850 MHz band 2 / BC1 / 1900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz |
| Data Technology | LTE (Cat 12) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone in side lock button |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M4, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, FTP, PBA, A2DP, AVRC, HID, PAN, SAP, MAP version 5.0 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB | Connector: USB Type C |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 a,ac,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume on left / lock, camera (two-stage) on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot | Card Type: microSD |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | up to 3A / 12V |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
2AOYWH1A1000 » approved Aug 1, 2018 2AOYWH1T1000 » approved Sep 21, 2018 |




