Apple iPhone 5 (CDMA / global)
This update to the iPhone adds 4G LTE high-speed data and bumps up the display size and processor performance, plus myriad other minor improvements. Other key features include global roaming, Siri voice assistant, AirPlay media streaming, 8-megapixel main camera plus HD front camera, and up to 64 GB of storage.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
4 in diagonal, 16:9 640 x 1136 pixels 326 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) IPS |
| Battery |
? mAh Non-removable Talk: 8 hours max. Standby: 225 hours max. |
| Processor | Apple A6 |
| Storage |
64 GB raw hardware Not expandable also available in 32 or 16 GB |
| Cameras |
8 megapixel Video: 1080p HD |
| Front Camera | 720p HD |
| Weight | 3.95 oz 112 g |
| Dimensions | 4.87 x 2.31 x 0.3 in 124 x 59 x 7.6 mm |
| OS / Platform | iOS version 6 |
| Network Bands |
4G LTE: 1, 3, 5, 13, 25 WCDMA: 1, 2, 5, 8 CDMA: 800, 850, 1900, 2100 GSM: 850, 900, 1800, 1900 global version does not support LTE 2/13, nor CDMA
LTE 4G
band 1 / 2100 MHz band 3 / 1800 MHz band 5 / 850 MHz band 13 / 750 MHz band 25 / 1900 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz CDMA 2G / 3G band 27 / BC10 / 800 MHz band 5 / BC0 / 850 MHz band 2 / BC1 / 1900 MHz band 1 / 2100 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: global version does not support LTE 2/13, nor CDMA |
| Data Technology |
LTE (Cat 3) plus 1xEV-DO rA (and B) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M4, T4 (very tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HFP 1.6, PBA, A2DP 1.2, AVRC 1.4, HID, PAN, MAP version 4.0+HS |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | with proprietary Lightning cord / adapter |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 4 (802.11 a,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume on left / lock on top |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen |
Type: Capacitive multi-touch |
| Memory | |
| Memory Card Slot | - |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | via AirPlay |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | BCG-E2599A » approved Sep 12, 2012 |






