HTC myTouch 4G Slide
This update to the myTouch 3G Slide upgrades most specs, including much better processor, display, 4G data, and 8-megapixel camera with advanced features and 1080p HD video capture. It also adds a front-facing camera, mobile hotspot, DLNA, and FM radio. Other features of this Android smartphone are similar, including optical joystick and slide-out physical keyboard.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
3.7 in diagonal, 5:3 WVGA 480 x 800 pixels 252 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
1,520 mAh Removable Talk: 9 hours max. Standby: 312 hours max. |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260 dual-core 1.2 GHz |
| Storage |
1 GB internal storage Expandable via memory card 8 GB card included |
| Cameras |
8 megapixel |
| Front Camera | VGA resolution |
| Weight | 6.5 oz 184 g |
| Dimensions | 4.8 x 2.4 x 0.52 in 122 x 61 x 13.2 mm |
| OS / Platform | Android version 2.3 |
| Network Bands | |
| Data Technology | HSPA 14.4 |
| SIM card size | ? |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.5, OPP, FTP, PBA, A2DP 1.2, AVRC, HID, MAP version 3.0+HS |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Yes |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 4 (802.11 b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume, camera |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | Layout: QWERTY |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD 8 GB card included / 32 GB supported |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | Yes |
| Miracast | - |
| TV Output | via 3.5mm jack |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | NM8PG59100 » approved Jun 1, 2011 |





