BlackBerry Torch 9800
The first BlackBerry to combine a large touch screen with a physical QWERTY keyboard. This GSM smartphone also sports 5-megapixel auto-focus camera with video recording and video sharing, 3G data, WiFi, GPS navigation, new full web browser, memory card slot, 3.5mm audio jack, and stereo Bluetooth.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
3.2 in diagonal, 4:3 360 x 480 pixels 188 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
1,300 mAh Removable Talk: 5.8 hours max. Standby: 312 hours max. |
| Processor | 624 MHz |
| Storage |
4 GB internal storage Expandable via memory card 4 GB card included |
| Cameras |
5 megapixel Video: VGA (640 x 480) |
| Weight | 5.68 oz 161 g |
| Dimensions | 4.37 x 2.44 x 0.57 in 111 x 62 x 14.6 mm |
| OS / Platform | BlackBerry OS BlackBerry OS 6.0 |
| Network Bands |
WCDMA: 1, 2, 5 GSM: 850, 900, 1800, 1900 versions for other regions support WCDMA 900 instead of 850 |
| Data Technology | HSDPA 3.6 |
| SIM card size | Traditional / Mini 2FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible |
Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) only when slide open |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.1, HFP 1.5, OPP, PBA, DUN, A2DP 1.2, AVRC 1.3, SAP 1.1, MAP version 2.1+EDR |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: Micro-USB |
| UWB | - |
| Wi-Fi |
Version: 4 (802.11 b,g,n) supports WPA, WPA2 (personal and enterprise) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume, shortcut on right / lock, mute on top |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | Layout: QWERTY |
| Touch Screen |
Type: Capacitive multi-touch |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD 4 GB card included / supports up to 32 GB |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | L6ARCY70UW » approved Aug 3, 2010 |




