Samsung Gravity T
This Gravity offers a few benefits over the Gravity 3, including smaller size, touch screen, customizable home screens and menu, and WebKit-based browser. Other features are similar, including a slide-out QWERTY text keyboard, 3G data, 2-megapixel camera, and memory card slot.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
2.8 in diagonal, 4:3 QVGA 240 x 320 pixels 143 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
1,000 mAh Removable Talk: 6 hours max. Standby: 400 hours max. |
| Processor | 184 MHz |
| Storage |
50 MB available to user Expandable via memory card |
| Cameras |
2 megapixel Video: QVGA (320 x 240) |
| Weight | 4.23 oz 120 g |
| Dimensions | 4.29 x 2.23 x 0.59 in 109 x 57 x 15 mm |
| OS / Platform | (proprietary) |
| Network Bands | |
| Data Technology | HSDPA 3.6 |
| Phone Book Capacity | 2000 |
| SIM card size | ? |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| GPS / Location |
Type: A-GPS with LBS / navigation |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Adjustable Text Size | - |
| Hearing Aid Compatible | - |
| Multiple Languages | Languages Supported: English, Spanish, French |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.1, HFP 1.5, OPP, FTP, A2DP, AVRC, BPP, SAP 1.1 version 2.1+EDR |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| Mobile Hotspot | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB |
Connector: Micro-USB mass storage mode |
| UWB | - |
| Wi-Fi | - |
| Contacts | |
| Picture ID | Yes |
| Ringer ID | Yes |
| Voice Dialing | Type: Speaker-independent (automatic) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Custom Graphics | Yes |
| Custom Ringtones | Yes |
| Real-Music Ringers | Yes |
| Data & Network | |
| Data Tethering | - |
| Dual-SIM | - |
| External Antenna Jack | - |
| Satellite | - |
| WAP / Web Browser |
Browser Software: Samsung Dolphin 1.5 (WebKit-based) plus RSS reader |
| Input | |
| Predictive Text Entry | - |
| Side Keys | volume on left / lock, camera on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | Layout: QWERTY |
| Touch Screen | Type: Resistive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to at least 16 GB |
| Messaging | |
| Email Client | Yes |
| EMS / Picture Messaging | - |
| Instant Messaging | Networks Supported: AOL, Windows Live, Yahoo! |
| MMS | Yes |
| Text Messaging Templates | - |
| Music | |
| FM Radio | - |
| FM Transmitter | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Music Player | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Video Calling | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Productivity | |
| Alarm | Yes |
| Calculator | plus tip calculator, converter |
| Calendar | Yes |
| To-Do List | Yes |
| Voice Memo | up to 5 minutes each |
| Software | |
| BREW | - |
| Games | Yes |
| Java (J2ME) | Yes |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Headset Jack (2.5 mm) | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
A3LSGHT669 » approved Apr 7, 2010 A3LSGHT669B » approved Jun 16, 2010 |




