Sony Ericsson TM506
This close cousin of the Z780 supports T-Mobile's 3G network, but is otherwise similar. Key features include GPS, QVGA display, 2 megapixel camera, stereo Bluetooth, music player, memory card slot, HSDPA data, and a full web browser plus RSS reader.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
2.2 in diagonal, 4:3 QVGA 240 x 320 pixels 182 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
950 mAh Removable Talk: 3.5 hours max. Standby: 250 hours max. |
| Processor | ? |
| Storage |
32 MB internal storage Expandable via memory card |
| Cameras |
2 megapixel |
| Weight | 3.56 oz 101 g |
| Dimensions | 3.74 x 1.86 x 0.7 in 95 x 47 x 17.8 mm |
| OS / Platform | (proprietary) |
| Network Bands | |
| Data Technology | HSDPA 3.6 |
| Phone Book Capacity | 1000 |
| SIM card size | Traditional / Mini 2FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| GPS / Location |
Type: A-GPS includes TeleNav / supports LBS |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Adjustable Text Size | - |
| Hearing Aid Compatible | - |
| Multiple Languages | Languages Supported: English, Spanish, French, Portuguese |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | monochrome LCD / 128 x 36 pixels / 1.1-inch |
| Ringer Profiles | Number of profiles: 7 |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, FTP, PBA, A2DP, AVRC, Sync, BIP, HID, PAN, (DUN) version 2.0+EDR |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| Mobile Hotspot | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | 2.0 Full Speed |
| UWB | - |
| Wi-Fi | - |
| Contacts | |
| Picture ID | Yes |
| Ringer ID | Yes |
| Voice Dialing | Type: Speaker-dependent (tags) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Custom Graphics | Yes |
| Custom Ringtones | Yes |
| Real-Music Ringers | Supported Formats: MP4, MP3, M4A, 3GPP, AMR, AMR, WAV, RealAudio 8, WMA, WMA Pro |
| Data & Network | |
| Data Tethering | - |
| Dual-SIM | - |
| External Antenna Jack | Yes |
| Satellite | - |
| WAP / Web Browser |
Browser Software: Access NetFront plus RSS feed reader |
| Input | |
| Predictive Text Entry | Technology: T9 |
| Side Keys | volume on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | - |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: M2 (Memory Stick Micro) up to at least 4 GB |
| Messaging | |
| Email Client | Java application / certain providers only |
| EMS / Picture Messaging | - |
| Instant Messaging | Networks Supported: AOL, Yahoo!, Windows Live |
| MMS | Yes |
| Text Messaging Templates | Yes |
| Music | |
| FM Radio | - |
| FM Transmitter | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Music Player |
Supported Formats: MP4, MP3, M4A, 3GPP, AMR, AMR, WAV, RealAudio 8, WMA, WMA Pro supports playlists, audio books, podcasts / equalizer |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Video Calling | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Productivity | |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| To-Do List | Yes |
| Voice Memo | limited only by memory |
| Software | |
| BREW | - |
| Games | Yes |
| Java (J2ME) | Yes |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Headset Jack (2.5 mm) | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | PY7A3132011 » approved Jun 18, 2008 |





