HMD Skyline
This high-end 5G phone is uniquely easy to repair, including the display, battery, and back cover. Specs include a 108-megapixel main camera, wide and tele cameras, OLED display, water resistance, and two-way wireless charging.
This phone is not currently available from any major US carrier. It is compatible with at least some US networks, and may be available unlocked from third-party retailers, and/or from smaller service brands.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.6 in diagonal, 20:9 Full HD+ 1080 x 2400 pixels 402 ppi approx. 144 Hz refresh Type: AMOLED 1000 nits brightness |
| Battery |
4,600 mAh Non-removable user-replaceable |
| Processor |
Snapdragon 7s Gen 2 8 GB RAM also available with 12 GB |
| Storage |
128 GB raw hardware Expandable via memory card also available with 256 GB |
| Cameras |
Main: 108 megapixel Wide: 13 megapixel Tele: 50 megapixel Video: 4K UHD |
| Front Camera | 50 megapixel |
| Weight | 7.39 oz 210 g |
| Dimensions | 6.29 x 2.98 x 0.35 in 160 x 76 x 8.9 mm |
| OS / Platform | Android version 14 |
| Network Bands |
5G: 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77-A, 77-C, 78 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8 GSM: 850, 900, 1800, 1900
NR 5G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 28 / 700 MHz band 38 / 2600 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 77-A / 3450 MHz band 77-C / 3700 MHz band 78 / 3500 MHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 32 / 1500 MHz band 38 / 2600 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz |
| Data Technology | NR (5G) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone on side |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX4 (splash) |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: Hearing Aid Compatible (HAC-2019 / M3, T3) |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.8, OPP 1.2, PBA 1.1, A2DP 1.3, AVRC 1.6, HID, PAN, MAP 1.4 version 5.2 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C version 2.0 / supports audio, OTG |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 6E (802.11 a,ac,ax,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | Yes |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | shortcut on left / volume, lock on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen |
Type: Capacitive Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 1 TB |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | Yes |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging |
Standard: Quick Charge 4.0, USB-PD 3.0 33W |
| Wireless Charging | Qi2 / 15W, plus 5W reverse charging |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | 2AJOTTA-1600 » approved Aug 12, 2024 |



