Motorola moto g play (2024)
This update to the popular 2023 g play has more memory, a new processor, stereo speakers, 50 megapixel main camera, and a better front camera. Other features of this affordable 4G phone are similar, including a huge 5,000 mAh battery, dual-band Wi-Fi, fingerprint reader, fast charging, memory card slot, and a headset jack.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.5 in diagonal, 20:9 HD+ 720 x 1600 pixels 270 ppi approx. 90 Hz refresh Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
5,000 mAh Non-removable |
| Processor |
Snapdragon 680 2.4 GHz, octa-core 4 GB RAM plus RAM Boost for an extra 2GB virtual RAM |
| Storage |
64 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
50 megapixel Video: 1080p HD |
| Front Camera |
8 megapixel f/2.0 |
| Weight | 6.53 oz 185 g |
| Dimensions | 6.45 x 2.95 x 0.33 in 164 x 75 x 8.3 mm |
| OS / Platform | Android version 13 |
| Network Bands |
4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8 GSM: 850, 900, 1800, 1900 only AT&T/Cricket version has 4G LTE 14, 20, 29, 30; only non-AT&T/Cricket version has 4G LTE 25, 26, 28, 38, 41, 71
LTE 4G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: only AT&T/Cricket version has 4G LTE 14, 20, 29, 30; only non-AT&T/Cricket version has 4G LTE 25, 26, 28, 38, 41, 71 |
| Data Technology | LTE (Cat 13) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone on side |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Yes |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.8, OPP 1.2, PBA 1.2, A2DP 1.3, AVRC 1.6, HID, PAN, SAP 1.1, MAP 1.4 version 5.1 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: USB Type C |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 a,ac,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume, lock on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 1 TB |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | up to 15W (10W charger included in some versions) |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
IHDT56AN4 » approved Nov 9, 2023 IHDT56AN3 » approved Nov 9, 2023 |



