Nokia C200
This affordable Android phone is one step up from the C100, featuring a larger display, larger battery, and better camera. Other features are similar, including basic water resistance, headset jack, and expandable storage.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.1 in diagonal, 19.5:9 HD+ 720 x 1560 pixels 282 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
4,000 mAh Non-removable |
| Processor |
MediaTek Helio A22 MT6761 2 GHz, quad-core 3 GB RAM |
| Storage |
32 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras | |
| Front Camera | 8 megapixel |
| Weight | 6.08 oz 173 g |
| Dimensions | 6.16 x 2.88 x 0.34 in 156 x 73 x 8.8 mm |
| OS / Platform | Android version 12 |
| Network Bands |
4G LTE: 2, 4, 5, 12, 13, 41, 66, 71 WCDMA: 2, 4, 5 GSM: 850, 1900 |
| Data Technology | LTE (Cat 4) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX2 (drip) |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, AVRC, HID 1.1, PAN, SAP, MAP version 5.0 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C version 2.0, supports OTG |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 ac,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume, lock on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 256 GB |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | 10W |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | 2AJOTTA-1510 » approved Mar 4, 2022 |



