Motorola one 5G
This mid-range phone offers 5G at a relatively low price. Key specs include a huge 5,000 mAh battery, 6.7-inch full-HD display with high refresh and HDR10, 48 megapixel main camera, dual selfie cameras, NFC, headset jack, memory card slot, and fast charging.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.7 in diagonal, 21:9 Full HD+ 1080 x 2520 pixels 409 ppi approx. 90 Hz refresh Type: LCD (TFT/TFD) HDR10 |
| Battery |
5,000 mAh Non-removable |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 765G 4 GB RAM |
| Storage |
128 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
Main: 48 megapixel Wide: 8 megapixel Macro: 5 megapixel Extra Camera: depth |
| Front Camera |
16 megapixel f/2.0, pixel binning for 4 megapixel images / plus wide-angle camera (8 megapixel, f/2.2) |
| Weight | 7.41 oz 210 g |
| Dimensions | 6.61 x 2.91 x 0.35 in 168 x 74 x 9 mm |
| OS / Platform | Android version 10 |
| Network Bands |
5G: 2, 5, 66, 260, 261 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 29, 30, 38, 40, 41, 66 WCDMA: 1, 2, 5, 8 GSM: 850, 900, 1800, 1900 5G 260, 261 (mmWave) on Verizon version only
NR 5G
band 2 / 1900 MHz band 5 / 850 MHz band 66 / 1700 MHz band 260 / 39 GHz band 261 / 28 GHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 66 / 1700 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: 5G 260, 261 (mmWave) on Verizon version only |
| Data Technology | NR (5G) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone on side |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Yes |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP, HFP, OPP, PBA, A2DP, AVRC, HID, PAN, SAP, MAP version 5.1 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C version 2.0 |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 a,ac,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | Yes |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 1 TB |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | 15W |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
IHDT56ZC2 » approved Aug 13, 2020 IHDT56ZC3 » approved Jun 17, 2020 IHDT56ZC1 » |



