Kyocera DuraXE
This rugged clamshell phone sports PTT and a large speakerphone, but is also one of the few feature phones to include a mobile hotspot function and camera with HD video capture. Other features include 4G LTE data, Wi-Fi, memory card slot, large main display, external display, and removable battery.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
2.6 in diagonal, 4:3 QVGA 240 x 320 pixels 154 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
1,500 mAh Removable Talk: 9.4 hours max. Standby: 384 hours max. |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 1.1 GHz, quad-core 1 GB RAM |
| Storage |
8 GB raw hardware 4.3 GB available to user Expandable via memory card |
| Cameras |
5 megapixel |
| Weight | 6 oz 170 g |
| Dimensions | 4.21 x 2.22 x 0.99 in 107 x 56 x 25.1 mm |
| OS / Platform | (proprietary) based on AOSP |
| Network Bands |
4G LTE: 2, 4, 5, 12 WCDMA: 1, 2, 5, 8 GSM: 850, 900, 1800, 1900 |
| Data Technology | LTE (Cat 4) |
| Phone Book Capacity | ? |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | Yes |
| GPS / Location | Type: A-GPS |
| Ruggedized | Mil-Std 810G for dust, shock, vibration, temperature extremes, blowing rain, low pressure, solar radiation, salt fog, humidity, immersion for up to 30 minutes in up to 6 feet of water / IP68 dust-proof |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant |
Rating: IPX8 (SCUBA) immersion for up to 30 minutes in up to 6 feet of water |
| Accessibility | |
| Adjustable Text Size | Yes |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M4, T4 (very tele-coil compatible) |
| Multiple Languages | Languages Supported: English, Spanish, French |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | 1.08-inch high-contrast monochrome LCD (102 x 90 pixels) |
| Ringer Profiles | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HFP, A2DP, AVRC, PAN, OPP, PBA, version 4.1 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| Mobile Hotspot | for up to 10 devices |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: Micro-USB |
| UWB | - |
| Wi-Fi |
Version: 4 (802.11 a,b,g,n) also supports 802.11 i,k,r |
| Contacts | |
| Picture ID | Yes |
| Ringer ID | Yes |
| Voice Dialing | Type: Speaker-independent (automatic) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Custom Graphics | Yes |
| Custom Ringtones | - |
| Real-Music Ringers | Yes |
| Data & Network | |
| Data Tethering | Yes |
| Dual-SIM | - |
| External Antenna Jack | - |
| Satellite | - |
| WAP / Web Browser | Yes |
| Input | |
| Predictive Text Entry | Technology: XT9 |
| Side Keys | volume, PTT on left / speaker, shortcut on top |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | - |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 32 GB |
| Messaging | |
| Email Client | Protocols Supported: Exchange, POP, IMAP |
| EMS / Picture Messaging | - |
| Instant Messaging | - |
| MMS | Yes |
| Text Messaging Templates | Yes |
| Music | |
| FM Radio | - |
| FM Transmitter | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Music Player | Supported Formats: MP3, AAC, 3GP, MP4, MP4A, 3G2, Ogg Vorbis, FLAC |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Video Calling | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Productivity | |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| To-Do List | - |
| Voice Memo | Yes |
| Software | |
| BREW | - |
| Games | - |
| Java (J2ME) | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Headset Jack (2.5 mm) | - |
| Push-To-Talk |
Type: Kodiak RTX dedicated button |
| Speaker Phone |
Type: Full-duplex dedicated button |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | V65E4710 » approved Oct 23, 2015 |





