Coolpad Rogue
Coolpad's first phone for a top-tier carrier in the US. This compact, affordable Android phone sports dual cameras and a memory card slot.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
4 in diagonal, 5:3 WVGA 480 x 800 pixels 233 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
1,600 mAh Removable Talk: 6 hours max. Standby: 200 hours max. |
| Processor |
Qualcomm MSM8208 1.1 GHz, dual-core 1 GB RAM |
| Storage |
4 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
Video: Yes |
| Front Camera | VGA resolution |
| Weight | 3.88 oz 110 g |
| Dimensions | 4.98 x 2.54 x 0.52 in 127 x 64 x 13.2 mm |
| OS / Platform | Android version 5.1 |
| Network Bands | |
| Data Technology | HSPA+ 21 |
| SIM card size | Micro 3FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: M3, T3 (mostly tele-coil compatible) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.6, OPP, FTP, PBA, DUN, A2DP 1.2, AVRC 1.5, HID, PAN version 4.0 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: Micro-USB |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 4 (802.11 b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume on left / lock on right |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | Yes |
| Memory | |
| Memory Card Slot | Card Type: microSD |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | R38YL3320A » approved Aug 11, 2015 |



