Apple iPhone 4S
This follow-up to the popular iPhone 4 benefits from a faster processor and better camera. A new voice assistant heeds natural-language questions and commands, and takes dictation. Other features are similar to the previous model, including a high-resolution display, full web browser, Bluetooth, Wi-Fi and up to 64 GB of internal memory.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
3.5 in diagonal, 5:3 640 x 960 pixels 330 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
? mAh Non-removable Talk: 8 hours max. Standby: 200 hours max. |
| Processor |
Apple A5 dual-core |
| Storage |
64 GB raw hardware Not expandable also available in 32 and 16 GB variants (raw storage) |
| Cameras |
8 megapixel |
| Front Camera | VGA resolution |
| Weight | 4.9 oz 139 g |
| Dimensions | 4.5 x 2.31 x 0.37 in 114 x 59 x 9.4 mm |
| OS / Platform | iOS |
| Network Bands | |
| Data Technology |
HSPA 14.4 plus EVDO Rev. A |
| SIM card size | Micro 3FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | - |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | - |
| Ruggedized | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | - |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Yes |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HFP 1.6, PBA, A2DP 1.2, AVRC 1.4, HID, PAN version 4.0+HS |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | supports charging |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 4 (802.11 b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | - |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | volume on left / lock on top |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen |
Type: Capacitive multi-touch |
| Memory | |
| Memory Card Slot | - |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | Yes |
| Power | |
| Fast Charging | - |
| Wireless Charging | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | - |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | BCG-E2430A » approved Oct 4, 2011 |






