Motorola moto g stylus (2026)
This minor update to the moto g stylus (2025) sports a larger battery, improved water resistance, and faster RAM; other specs and features are largely unchanged. Key features include an integrated stylus, sharp display, very fast wired charging, wireless charging, rugged durability, expandable storage, 50 megapixel camera with OIS, and a headset jack.
Planned Availability: April 16, 2026
This phone has not been released yet *.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.7 in diagonal, 20:9 1220 x 2712 pixels 444 ppi approx. 120 Hz refresh Type: AMOLED 10-bit HDR, up to 5000 nits peak brightness |
| Battery |
5,200 mAh Non-removable |
| Processor |
Snapdragon 6 Gen 3 2.4 GHz 8 GB RAM LPDDR5x |
| Storage |
128 GB raw hardware Expandable via memory card UFS 3.1 / also available with 256 GB |
| Cameras |
Main: 50 megapixel Wide: 13 megapixel Video: 4K UHD |
| Front Camera |
8 megapixel 32-megapixel sensor with pixel binning, f/2.2 |
| Weight | 6.78 oz 192 g |
| Dimensions | 6.38 x 2.94 x 0.33 in 162 x 75 x 8.3 mm |
| OS / Platform | Android version 16 |
| Network Bands |
5G: 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77-A, 77-C, 78 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8 GSM: 850, 900, 1800, 1900
NR 5G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 12 / 700 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 70 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 77-A / 3450 MHz band 77-C / 3700 MHz band 78 / 3500 MHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 18 / 850 MHz band 19 / 850 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 39 / 1900 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 42 / 3500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz |
| Data Technology | NR (5G) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader | Type: in-display (optical) |
| Flashlight | Yes |
| Ruggedized | rated MIL-STD-810H for drop/shock, low pressure, extreme temperatures, sun, rain, water immersion, humidity, fog, salt fog |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX9 (dishwasher) |
| Accessibility | |
| Hearing Aid Compatible | Rating: Hearing Aid Compatible (HAC-2019 / M3, T3) |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | - |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.9, OPP 1.2, PBA 1.2, A2DP 1.4, AVRC 1.6, HID, PAN, SAP 1.1, MAP 1.4 version 5.4 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Thread | - |
| USB |
Connector: USB Type C USB 2.0 |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 6E (802.11 a,ac,ax,b,g,n) |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Data & Network | |
| Dual-SIM | via eSIM |
| Satellite | - |
| Input | |
| Side Keys | Yes |
| Stylus | Yes |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen |
Type: Capacitive works when wet, Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 1 TB |
| Music | |
| FM Radio | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Power | |
| Fast Charging | up to 68W |
| Wireless Charging | 15W |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | IHDT56AT8 » approved Nov 26, 2025 |



