TCL NXTPAPER 70 Pro
This affordable phone has a unique matte display with special paper-like modes accessed by a dedicated switch on the side. It also has a 50 megapixel camera with OIS, Bluetooth Auracast, 33W fast charging, NFC, fingerprint reader, and expandable storage via memory card.
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
6.9 in diagonal, 19.5:9 Full HD+ 1080 x 2340 pixels 374 ppi approx. 120 Hz refresh Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
5,200 mAh Non-removable |
| Processor |
MediaTek Dimensity 7300 2.5 GHz 8 GB RAM LPDDR5x |
| Storage |
128 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
Main: 50 megapixel Wide: 8 megapixel |
| Front Camera |
32 megapixel f/2.0, 81.1º |
| Weight | 7.3 oz 207 g |
| Dimensions | 6.67 x 3.15 x 0.31 in 169 x 80 x 8 mm |
| OS / Platform | Android version 16 |
| Network Bands |
5G: 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77-A, 77-C, 78 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 42, 48, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5 GSM: 850, 900, 1800, 1900 T807M version
NR 5G
band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 12 / 700 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 40 / 2300 MHz band 41 / 2500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 70 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 77-A / 3450 MHz band 77-C / 3700 MHz band 78 / 3500 MHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 41 / 2500 MHz band 42 / 3500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz GSM 2G band 5 / 850 MHz band 8 / 900 MHz band 3 / 1800 MHz band 2 / 1900 MHz NOTE: T807M version |
| Data Technology | NR (5G) |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Bluetooth |
Auracast, LE Audio, Classic Audio supported profiles: TMAP, PBP, HAP, BAP, CAP, HSP 1.2, HFP 1.8, OPP 1.2, PBA 1.2, A2DP 1.4, AVRC 1.5, HID, PAN, SAP 1.1, MAP 1.4 version 5.4 |
| Call Screening | - |
| Changeable Body Plates | - |
| DLNA | - |
| Dual-SIM | Yes |
| Extra Display | - |
| Fast Charging | 33W |
| Fingerprint Reader |
Type: stand-alone on side |
| Flashlight | Yes |
| FM Radio | - |
| HD Voice | Yes |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Hearing Aid Compatible | Rating: Hearing Aid Compatible (HAC-2019 / M3, T3) |
| Infrared (IR) | - |
| Memory Card Slot | Card Type: microSD |
| Miracast | - |
| MirrorLink | - |
| NFC | Yes |
| Push-To-Talk | - |
| Ringer Profiles | - |
| Ruggedized | - |
| Satellite | - |
| Side Keys | volume, lock keys + NXTPAPER switch on right |
| Speaker Phone | Yes |
| Stereo Speakers | DTS 3D Boom Sound |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Thread | - |
| Touch Screen | Type: Capacitive |
| TTY/TDD (Digital) | - |
| TV Output | - |
| USB | Connector: USB Type C |
| UWB | - |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX8 (SCUBA) |
| Wi-Fi | Version: 6E (802.11 a,ac,ax,b,g,n) |
| Wireless Charging | - |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC IDs |
2ACCJH196 » approved Dec 16, 2025 2ACCJH195 » approved Jan 15, 2026 |



