Sonim XP5plus 5G
This update to the Sonim XP5plus adds 5G, but also upgrades the display, processor, and memory. Other features of this rugged, bar-style feature phone are similar, including PTT, camera, expandable storage, optional control knobs on top, and compatibility with a range of specialized accessories.
not to be confused with non-5G "Sonim XP5plus" / available with or without knobs; dimensions and weight are for no-knob version
Specs |
Compare side-by-side vs... |
| Display |
2.8 in diagonal, 4:3 VGA 480 x 640 pixels 286 ppi approx. Type: LCD (TFT/TFD) |
| Battery |
3,500 mAh Removable Talk: 25 hours max. Standby: 390 hours max. |
| Processor |
Snapdragon 4 Gen 2 4 GB RAM |
| Storage |
64 GB raw hardware Expandable via memory card |
| Cameras |
8 megapixel |
| Weight | 9.35 oz 265 g |
| Dimensions | 5.85 x 2.59 x 0.83 in 149 x 66 x 21 mm |
| OS / Platform | (proprietary) AOSP 15 |
| Network Bands |
5G: 2, 5, 7, 14, 25, 28, 38, 41, 48, 66, 71, 77-A, 77-C, 78 4G LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 42, 43, 48, 66, 71 WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8
NR 5G
band 2 / 1900 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 14 / 700 MHz band 25 / 1900 MHz band 28 / 700 MHz band 38 / 2600 MHz band 41 / 2500 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz band 77-A / 3450 MHz band 77-C / 3700 MHz band 78 / 3500 MHz LTE 4G band 1 / 2100 MHz band 2 / 1900 MHz band 3 / 1800 MHz band 4 / 1700 MHz band 5 / 850 MHz band 7 / 2600 MHz band 8 / 900 MHz band 12 / 700 MHz band 13 / 750 MHz band 14 / 700 MHz band 20 / 800 MHz band 25 / 1900 MHz band 26 / 850 MHz band 28 / 700 MHz band 29 / 700 MHz band 30 / 2300 MHz band 38 / 2600 MHz band 41 / 2500 MHz band 42 / 3500 MHz band 43 / 3700 MHz band 48 / 3600 MHz band 66 / 1700 MHz band 71 / 600 MHz WCDMA 3G band 1 (I) / 2100 MHz band 2 (II) / 1900 MHz band 4 (IV) / 1700 MHz band 5 (V) / 850 MHz band 8 (VIII) / 900 MHz |
| Data Technology | NR (5G) |
| Phone Book Capacity | ? |
| SIM card size | Nano 4FF |
Advertisements phone info continues below...
Features |
|
| Barometer | Yes |
| Fingerprint Reader | - |
| Flashlight | Yes |
| GPS / Location | Type: A-GPS |
| Ruggedized | rated MIL-STD-810H for drops, shock, vibration, temperature, and salt fog |
| VR-ready | - |
| Water-Resistant | Rating: IPX9 (dishwasher) |
| Accessibility | |
| Adjustable Text Size | Yes |
| Hearing Aid Compatible | Rating: Hearing Aid Compatible (HAC-2019 / M3, T3) |
| Multiple Languages | Languages Supported: English, Spanish, French, Chinese |
| TTY/TDD (Digital) | Yes |
| Alerts | |
| Extra Display | - |
| Ringer Profiles | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth |
Classic Audio supported profiles: HSP 1.2, HFP 1.9, OPP 1.2, PBA 1.2, A2DP 1.4, AVRC 1.6, HID, PAN, SAP 1.1, MAP 1.4 version 5.0 |
| Infrared (IR) | - |
| MirrorLink | - |
| Mobile Hotspot | Yes |
| NFC | - |
| Thread | - |
| USB | Connector: USB Type C |
| UWB | - |
| Wi-Fi | Version: 5 (802.11 a,ac,b,g,n) |
| Contacts | |
| Picture ID | Yes |
| Ringer ID | Yes |
| Voice Dialing | Yes |
| Customization | |
| Changeable Body Plates | - |
| Custom Graphics | Yes |
| Custom Ringtones | Yes |
| Real-Music Ringers | Yes |
| Data & Network | |
| Data Tethering | Yes |
| Dual-SIM | Yes |
| External Antenna Jack | - |
| Satellite | - |
| WAP / Web Browser | Yes |
| Input | |
| Predictive Text Entry | KT9 |
| Side Keys | PTT, volume on left (programmable) / SOS on top |
| Stylus | - |
| Text Keyboard, Hardware | - |
| Touch Screen | - |
| Memory | |
| Memory Card Slot |
Card Type: microSD up to 512 GB |
| Messaging | |
| Email Client | - |
| EMS / Picture Messaging | - |
| Instant Messaging | - |
| MMS | Yes |
| Text Messaging Templates | Yes |
| Music | |
| FM Radio | Yes |
| FM Transmitter | - |
| Headphone Jack (3.5mm) | - |
| Music Player | Yes |
| Stereo Speakers | - |
| Photo & Video | |
| DLNA | - |
| Miracast | - |
| TV Output | - |
| Video Calling | - |
| Power | |
| Fast Charging | 15W |
| Wireless Charging | - |
| Productivity | |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| To-Do List | - |
| Voice Memo | Yes |
| Software | |
| BREW | - |
| Games | - |
| Java (J2ME) | - |
| Voice | |
| Call Screening | - |
| HD Voice | Yes |
| Headset Jack (2.5 mm) | - |
| Push-To-Talk | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
Advertisements phone info continues below...
More
| FCC ID | WYPS1501 » approved Sep 26, 2025 |



